بهترین ممبران الجی برای آب تغذیه بویلر و نیروگاه
بهترین ممبران الجی برای آب تغذیه بویلر و نیروگاه
آب تغذیه بویلر و مدار دمین نیروگاه از سختگیرانهترین کاربردهای تصفیه غشایی است. هدایت بالا، سیلیس، سدیم، سختی و اکسیژن محلول میتواند به رسوب لوله، خوردگی و افت راندمان منجر شود. صفحه تخصصی ارشان: تصفیه آب نیروگاه. در این مقاله نقش ممبرانهای صنعتی LG NanoH2O را با اعداد منتشرشده در PDS و پورتفولیوی رسمی بررسی میکنیم و از اختراع عدد خودداری میکنیم.
برای آشنایی کلی با سبد لبشور، صفحه ممبران الجی و مقاله ES در برابر R را هم ببینید. اگر استاندارد داخلی شما فیلمتک است، مقایسه موازی در LG در برابر FilmTec آمده است.
چرا بویلر به ریجکشن بالا نیاز دارد؟
Salt passage ممبران بار مرحله بعدی (رزین میکسبد، EDI یا RO دوم) را تعیین میکند. اختلاف بین ریجکشن 99.6٪ و 99.8٪ یعنی عبور نمک از حدود 0.4٪ به 0.2٪ میرسد. در خوراک با TDS متوسط، این اختلاف در هدایت پرمیت و عمر رزین پولیش کاملاً محسوس است. بنابراین برای بویلرهای فشار متوسط و بالا، مدلهای بالای جدول ریجکشن الجی اولویت دارند مگر اینکه طراحی عمداً روی دو پاس و پولیش قوی بنا شده باشد.
جدول گزینههای الجی مرتبط با یوتیلیتی
| مدل | دبی Cond. A | ریجکشن | فشار تست | نکته کاربردی بویلر |
|---|---|---|---|---|
| BW 400 R | 10,500 gpd (39.7 m³/d) | 99.6٪ پایدار | 225 psi / 2,000 ppm | استاندارد صنعتی اثباتشده |
| BW 440 R | 12,000 gpd (طبق پورتفولیو) | 99.6٪ | 225 psi | سطح 440 ft² برای کاهش تعداد المان |
| BW 400 R G2 | 11,500 gpd | 99.8٪ | طبق پورتفولیو G2 | ریجکشن بالاتر نسل ۲ |
| MaxRO R | 11,500 gpd | 99.8٪ | طبق پورتفولیو | بالاترین ریجکشن BW؛ اسپیسر ULD 36 mil |
| BW 400 ES | 10,500 gpd | 99.6٪ | 150 psi | کمانرژی؛ مناسب پاس دوم یا وقتی پولیش قوی است |
| BW 400 AFR / AFR G2 | 10,500 / 11,500 gpd | 99.6٪ / 99.7٪ | 225 psi | خوراک بازچرخانی یا گرفتگیپذیر |
| MOST | 13,200 gpd | 98.5٪ | طبق پورتفولیو | معمولاً برای خوراک مستقیم بویلر فشار بالا خیلی باز است |
اعداد R و ES از PDSهای رسمی؛ اعداد R G2، MaxRO، MOST و 440 از جدول پورتفولیوی BWRO سایت NanoH2O. همیشه PDF همان کد را پیش از خرید باز کنید.
پیشتصفیه: شرط لازم پیش از بحث مدل
هیچ ممبران الجی یا فیلمتکی بدون پیشتصفیه متناسب، عدد PDS را در میدان تکرار نمیکند. حداقل زنجیره برای آب چاه تمیز: فیلتراسیون شنی یا مولتیمدیا، کارتریج ۵ میکرون، آنتیاسکالانت. برای آب سطحی یا پساب: انعقاد، تهنشینی یا DAF، UF، سپس RO. صفحه طراحی سیستم تصفیه آب ارشان این لایهها را توضیح میدهد. اندازهگیری SDI پس از پیشتصفیه — نه فقط روی آب خام — معیار پذیرش خوراک ممبران است.
اگر SDI پایدار بالای 5 دارید، عوض کردن مدل از R به AFR یا از FilmTec به LG مشکل را حل نمیکند؛ اول پیشتصفیه را اصلاح کنید. AFR و اسپیسرهای ضخیمتر فقط حاشیه ایمنی میدهند، جایگزین فیلتراسیون نیستند.
آرایشهای رایج برای آب بویلر
تکپاس RO + پولیش رزینی
برای بویلر فشار پایین با آب چاه نسبتاً خوب، یک پاس BW 400 R یا R G2 بههمراه میکسبد اغلب کافی است. پایش هدایت و سیلیس پس از RO و پس از رزین الزامی است.
دو پاس RO
پاس اول: R، R G2، MaxRO یا AFR (اگر خوراک چالشبرانگیز است). پاس دوم: ES یا R برای رساندن هدایت به محدوده ورودی EDI یا رزین. چون بار نمک پاس دوم پایین است، ES میتواند انرژی را کم کند بدون افت محسوس کیفیت نهایی.
RO + EDI
برای آب فوقالعاده کمهدایت، EDI پس از RO رایج است. کیفیت پایدار پرمیت RO (ریجکشن بالا و fouling کم) عمر و جریان EDI را بهتر میکند. در این سناریو MaxRO یا R G2 در پاس اول ارزش بیشتری دارد. جزئیات نزدیک به استاندارد داروسازی را در مقاله آب فوق خالص ببینید.
سیلیس و یونهای مزاحم
RO بخش عمده سیلیس محلول را حذف میکند، اما درصد دقیق به فرم سیلیس، pH و دما وابسته است و باید از نرمافزار طراحی یا داده میدان خوانده شود؛ در این متن عدد جعلی نمیآید. اگر پس از RO سیلیس هنوز بالای حد بویلر شماست، گزینهها عبارتاند از: مدل ریجکشن بالاتر، کاهش ریکاوری، تنظیم pH، یا پولیش اختصاصی. سدیم و کلراید نیز با ریجکشن بالاتر بهتر کنترل میشوند و بار رزین کاتیونی/آنیونی را کم میکنند.
انرژی در یوتیلیتی ۲۴ ساعته
نیروگاه و بخار صنعتی پیوسته کار میکنند؛ بنابراین کیلوواتساعت به ازای مترمکعب مهم است. انتخاب کورِ ES یا MOST بدون نگاه به هدایت خروجی میتواند هزینه پولیش را بالا ببرد. مسیر متعادل پیشنهادی بسیاری از پروژهها: پاس اول با ریجکشن بالا (R G2 یا MaxRO)، پاس دوم با ES در صورت توجیه انرژی. مقاله کمانرژی در برابر استاندارد این موازنه را باز میکند.
حدود عملیاتی مشترک که باید از PDS رعایت شود
صرفنظر از مدل، دیتاشیتهای رسمی NanoH2O برای المانهای RO لبشور و دریا حدودی را تکرار میکنند که نادیده گرفتن آنها گارانتی و عمر را تهدید میکند. نمونههای تأییدشده در PDS مدلهای BW و SW:
- حداکثر دمای عملیاتی معمولاً 45°C.
- محدوده pH پیوسته اغلب حدود 2–11 و برای CIP کوتاهمدت گستردهتر (مثلاً 1–13 در برخی مدلهای G2 طبق PDS همان مدل).
- حداکثر SDI₁₅ برابر 5.0 و حداکثر کدورت 1.0 NTU.
- کلر آزاد باقیمانده معمولاً کمتر از 0.1 ppm؛ غشای پلیآمیدی به اکسیدان حساس است.
- حداکثر افت فشار هر المان و هر وسل طبق جدول PDS (برای جلوگیری از تلسکوپی شدن).
این اعداد را همیشه از فایل PDF همان کد مدل بخوانید؛ نسخه سالهای مختلف ممکن است جزئیات را بهروز کند. لینکهای این مقاله به PDS روی CDN رسمی سازنده اشاره دارند.
CIP و پایش عملکرد نرمالشده
دبی و هدایت خام روزانه را با دما و فشار نرمال کنید تا با شرایط مرجع PDS قابل مقایسه شوند. وقتی دبی نرمالشده حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد افت کرد یا عبور نمک افزایش غیرعادی داشت، CIP را طبق دستور سازنده اجرا کنید. مواد اسیدی برای رسوب معدنی و قلیایی برای آلی/زیستی رایجاند؛ محصولات را از مواد شوینده ممبران ارشان انتخاب و با محدوده pH/دمای PDS تطبیق دهید. پس از CIP، ثبت کنید که چند درصد بازیابی عملکرد داشتهاید؛ اگر بازیابی ضعیف است، نوع fouling یا آسیب شیمیایی را بررسی کنید.
تیم نگهداری ارشان میتواند چکلیست روزانه اپراتور و آستانه آلارم را برای سایت شما تنظیم کند. تماس: sales@ershan.co و واتساپ +98 919 734 8217.
نقش ضد گرفتگی در آب بازگشتی نیروگاه
اگر بخشی از خوراک از بلودان برج خنککن یا پساب تصفیهشده میآید، بار آلی و ذرات بالا میرود. در این حالت BW 400 AFR یا AFR G2 طبق کاربرد اعلامشده سازنده برای بازچرخانی و جریانهای گرفتگیپذیر منطقیتر از ES تمیز است. جزئیات در مقاله AFR.
مقایسه سریع با فیلمتک برای همین کاربرد
DuPont FilmTec نیز مدلهای ریجکشن بالا و کمانرژی برای لبشور دارد. اگر سازمان شما استاندارد FilmTec دارد، آن را کنار سبد الجی روی یک آنالیز شبیهسازی کنید. صفحات فیلمتک ارشان و مقایسه دو برند نقطه شروعاند. ارشان هر دو برند را تأمین میکند و اصراری به قفل کردن روی یک نام تجاری ندارد.
استعلام، اصالت و تحویل در ایران
ارشان تجارت ماندگار آبان (تهران) ممبرانهای LG NanoH2O را از مسیر فروش صنعتی تأمین میکند. پیش از خرید، کد کامل مدل، سطح فعال (400 یا 440)، و نسخه PDS را در پیشفاکتور قید کنید تا با محموله فیزیکی مطابقت داده شود. برای مقایسه قیمت با فیلمتک، از صفحات ممبران الجی و ممبران فیلمتک شروع کنید و هر دو را روی یک آنالیز آب شبیهسازی کنید. فروشگاه آنلاین دستههای لبشور ۸ اینچ، آب دریا، ۴ اینچ و NF را پوشش میدهد.
جمعبندی اجرایی
برای آب بویلر و نیروگاه، اولویت با ریجکشن پایدار بالاست: R G2 و MaxRO در بالای سبد الجی، R بهعنوان استاندارد، AFR برای خوراک کثیف، و ES بیشتر در پاس دوم یا وقتی پولیش قوی تضمین کیفیت میکند. MOST را برای خوراک مستقیم بویلر فشار بالا بدون بررسی دقیق هدایت پیشنهاد نکنید. طراحی نهایی فقط با آنالیز آب، فشار بویلر و شبیهسازی معتبر است — از sales@ershan.co کمک بگیرید.
مشاوره رایگان انتخاب ممبران الجی
کارشناسان ارشان تجارت ماندگار آبان با آنالیز آب خام شما، مدل و تعداد ممبران مناسب را پیشنهاد میدهند و استعلام قیمت و موجودی ممبران اصل LG NanoH2O را ارائه میکنند.
ایمیل: sales@ershan.coواتساپ: +98 919 734 8217مشاهده همه ممبران الجیمقالات مرتبط
مشاوره رایگان انتخاب ممبران الجی
کارشناسان ارشان تجارت ماندگار آبان با آنالیز آب خام شما، مدل و تعداد ممبران مناسب را پیشنهاد میدهند و استعلام قیمت و موجودی ممبران اصل LG NanoH2O را ارائه میکنند.
ایمیل: sales@ershan.coواتساپ: +98 919 734 8217مشاهده همه ممبران الجیمنابع
مقادیر فنی از برگههای داده رسمی LG Water Solutions / NanoH2O در شرایط تست استاندارد ذکرشده نقل شدهاند و عملکرد واقعی به کیفیت آب خام، دما و طراحی سیستم بستگی دارد. طراحی نهایی باید با نرمافزار طراحی رسمی NanoH2O / LG Water Solutions انجام شود.