دسته‌بندی نشده

ممبران ضد گرفتگی ال‌جی AFR و AFR G2 برای پساب و بازچرخانی

ممبران ضد گرفتگی ال‌جی AFR و AFR G2 برای پساب و بازچرخانی

گرفتگی (fouling) دشمن خاموش سیستم‌های اسمز معکوس صنعتی است: افت دبی، افزایش فشار تفاضلی، CIPهای مکرر و عمر کوتاه ممبران. در سبد LG NanoH2O، پاسخ اختصاصی این چالش خانواده AFR (Anti-Fouling Resistant) است — نه سری GR آب دریا. این مقاله مشخصات BW 400 AFR و BW 400 AFR G2 را از دیتاشیت رسمی می‌خواند و می‌گوید کجا به‌جای BW R یا ES سراغ AFR بروید.

BW 400 AFR: مشخصات رسمی

طبق دیتاشیت و صفحه محصول، AFR ممبران آب لب‌شور ضد گرفتگی با ریجکشن بالاست. ویژگی‌های کلیدی اعلام‌شده: خاصیت ضد fouling ذاتی غشا و ریجکشن بالای نمک. منافع اصلی: کیفیت پرمیت بالا، کاهش دفعات شستشو و مصرف مواد شیمیایی و تعویض ممبران، و کاهش انرژی و هزینه کل مالکیت. کاربردهای ایدئال: آب فرایند صنعتی، آب شرب شهری، بازچرخانی آب، و ZLD/MLD.

عملکرد Cond. A: دبی 10,500 gpd (39.7 m³/d)، ریجکشن پایدار 99.6٪ (حداقل 99.5٪)، سطح 400 ft²، اسپیسر 34 mil، در 2,000 ppm NaCl، 225 psi، 25°C، pH 7، ریکاوری 15٪. تلرانس دبی +25/−15٪ ذکر شده است. حدود عملیاتی شامل حداکثر فشار 600 psi، کلر <0.1 ppm، دمای حداکثر 45°C، pH پیوسته 2–11، شستشو 2–12، SDI₁₅ حداکثر 5 و کدورت حداکثر 1 NTU است.

BW 400 AFR G2: نسل دوم

دیتاشیت AFR G2 آن را ممبران ضد گرفتگی با ریجکشن برتر و اسپیسر 34 mil از نوع low dP معرفی می‌کند. Cond. A: دبی 11,500 gpd (43.5 m³/d)، ریجکشن پایدار 99.7٪ (حداقل 99.6٪)، سطح 400 ft²، در همان 2,000 ppm NaCl و 225 psi. محدوده شستشو در این PDS تا 1–13 آمده که نسبت به AFR استاندارد (2–12) بازتر است — پیش از CIP خارج از روال، با پشتیبانی فنی سازنده هماهنگ شوید.

مشخصهBW 400 AFRBW 400 AFR G2
دبی Cond. A10,500 gpd11,500 gpd
ریجکشن پایدار99.6٪99.7٪
اسپیسر34 mil34 mil low dP
فشار تست225 psi225 psi
تمرکز طراحیضد fouling + ریجکشن بالاضد fouling + ریجکشن بالاتر + افت فشار کمتر

کاهش «فرکانس CIP» یک ادعای عملکردی سازنده است و به کیفیت پیش‌تصفیه، نوع fouling و راهبری بستگی دارد. AFR جایگزین UF، کارتریج و آنتی‌اسکالانت نیست؛ مکمل طراحی برای خوراک‌های دشوار است.

چه زمانی AFR به‌جای R یا ES؟

  • خوراک پساب تصفیه‌شده، آب سطحی، یا بازچرخانی با TOC/زیست‌فعال بالا.
  • تاریخچه CIP مکرر روی ممبران استاندارد در همان سایت.
  • پروژه‌های ZLD/MLD که سازنده صریحاً AFR را برای آن‌ها فهرست کرده است.
  • وقتی می‌خواهید ریجکشن کلاس R (حدود 99.6–99.7٪ در 225 psi) را با تمرکز ضد گرفتگی حفظ کنید.

اگر خوراک تمیز و اولویت فقط انرژی است، ابتدا BW 400 ES را بسنجید. اگر ریجکشن حداکثری در آب تمیز هدف است، R G2 یا MaxRO را هم مدل کنید.

نکات راهبری و CIP

حداکثر افت فشار هر المان در PDS معمولاً 15 psi است؛ عبور از این حد نشانه گرفتگی کانال است. برنامه CIP اسیدی/قلیایی را بر اساس نوع رسوب انتخاب کنید و از مواد سازگار با مواد شوینده ممبران استفاده کنید. پایش SDI، کدورت و کلر آزاد قبل از ممبران الزامی است.

محصولات مرتبط

جمع‌بندی

AFR همان کلاس فشار و ریجکشن BW R را با تمرکز ضد گرفتگی می‌آورد؛ AFR G2 دبی و ریجکشن اسمی بالاتر و اسپیسر low dP دارد. برای پساب و بازچرخانی، این خانواده معمولاً نقطه شروع بهتری از ES خالص است. جزئیات انتخاب بر اساس TDS و SDI را در راهنمای انتخاب بر اساس TDS ببینید و از صفحه ممبران صنعتی ال‌جی جدول کامل را مرور کنید.

شناخت نوع گرفتگی پیش از انتخاب AFR

ضد گرفتگی بودن غشا به این معنا نیست که همه انواع fouling یکسان مهار می‌شوند. دسته‌بندی رایج:

  • گرفتگی ذره‌ای/کلوئیدی: با SDI و کدورت بالا؛ نیاز به بهبود فیلتراسیون پیش از ممبران.
  • بیوفولینگ: رشد زیستی روی سطح؛ کلر کنترل‌شده در بالادست (با کلرزدایی کامل پیش از RO)، بیوساید سازگار، و سطح غشای کم‌چسب.
  • گرفتگی آلی: TOC و روغن؛ گاهی نیاز به DAF، کربن یا UF.
  • رسوب معدنی (scaling): با آنتی‌اسکالانت و کنترل ریکاوری مهار می‌شود؛ AFR جایگزین اندیس اشباع نیست.

AFR وقتی بیشترین ارزش را دارد که پس از بهینه‌سازی پیش‌تصفیه، هنوز CIP ناشی از چسبندگی زیستی/آلی زیاد است. اگر مشکل اصلی سختی و سیلیس اشباع است، اول ریکاوری و آنتی‌اسکالانت را اصلاح کنید.

مقایسه AFR با BW R و BW ES در یک نگاه کاربردی

هر سه خانواده در کلاس لب‌شور هستند. BW R و AFR هر دو در 225 psi تست می‌شوند و دبی Cond. A برابر 10,500 gpd با ریجکشن 99.6٪ دارند؛ تفاوت اصلی در تمرکز طراحی ضد fouling و کاربردهای اعلام‌شده (بازچرخانی و ZLD برای AFR) است. BW ES همان دبی را در 150 psi می‌دهد و برای خوراک تمیز کم‌انرژی‌تر است، اما دیتاشیت ES کاربرد ایدئال را بیشتر آب فرایند و شرب می‌داند نه لزوماً ZLD. بنابراین زنجیره تصمیم پیشنهادی:

  1. اگر SDI و TOC کنترل‌شده و هدف انرژی است ← ES یا MOST.
  2. اگر خوراک تمیز و هدف ریجکشن/سازگاری با طراحی کلاسیک است ← R یا R G2.
  3. اگر بازچرخانی/پساب/CIP مکرر است ← AFR یا AFR G2.

شاخص‌های پایش پس از نصب AFR

حداقل پارامترهای روزانه/هفتگی: فشار خوراک و خروجی هر استیج، دبی پرمیت و غلیظ، هدایت پرمیت، دمای خوراک، ΔP هر وسل، ساعات کار از آخرین CIP. نرمال‌سازی دبی و salt passage نسبت به شرایط مرجع PDS به شما نشان می‌دهد افت واقعی از fouling است یا از دما/TDS. وقتی دبی نرمال‌شده حدود ۱۰–۱۵٪ افت کرد یا ΔP از حد سازنده بالاتر رفت، CIP را طبق دستور اجرا کنید؛ تأخیر در CIP لایه‌های فشرده می‌سازد که شستشو را سخت‌تر می‌کند.

مواد شیمیایی سازگار را از مسیر مواد شوینده ممبران ارشان انتخاب کنید و pH و دما را داخل محدوده PDS نگه دارید. برای AFR G2 که محدوده شستشوی گسترده‌تری در PDS دارد، همچنان از شوک‌های غیرضروری pH شدید بپرهیزید مگر با تأیید فنی.

جایگاه AFR در صنایع غذایی، پتروشیمی و شهرداری

در صنایع غذایی و نوشیدنی، بازچرخانی آب شستشو و کندانس گاهی بار آلی دارد؛ AFR می‌تواند فاصله CIP را زیاد کند، به شرط رعایت الزامات بهداشتی و شستشوی تأییدشده. در پتروشیمی و پالایشگاه، آب بازچرخانی برج خنک‌کن یا پساب تصفیه‌شده کاندیدای AFR است. در شهرداری‌ها، پروژه‌های reuse پساب ثانویه/ثالثیه دقیقاً همان کاربردهایی هستند که صفحه محصول AFR به آن‌ها اشاره می‌کند. برای آب محصول نهایی غذایی، مقاله ممبران ال‌جی در صنایع غذایی را هم ببینید.

اشتباه رایج درباره «BW GR»

در نام‌گذاری ال‌جی، GR عمدتاً در سبد آب دریا (بین SR و R) ظاهر می‌شود. مدل ضد گرفتگی لب‌شور AFR است. اگر در استعلام یا مناقصه «LG BW GR ضد گرفتگی» دیدید، احتمالاً منظور AFR بوده یا مدل دریایی GR؛ پیش از خرید کد دقیق PDS را از فروشنده بخواهید. ارشان در فروشگاه، صفحات جدا برای AFR و سری‌های SW GR دارد تا این ابهام کم شود.

جمع‌بندی اجرایی برای مدیران نگهداشت

اگر نمودار CIP سایت شما بیش از حد پرتراکم شده و پیش‌تصفیه از نظر SDI در محدوده است، ارتقا از BW R به BW AFR یا AFR G2 یکی از گزینه‌های مبتنی بر دیتاشیت است. اعداد کلیدی را دوباره مرور کنید: AFR در 225 psi با 10,500 gpd و 99.6٪؛ AFR G2 با 11,500 gpd و 99.7٪ و اسپیسر low dP. پس از نصب، پایه داده نرمال‌شده جدید بسازید تا اثر واقعی کاهش fouling قابل اندازه‌گیری باشد. برای استعلام موجودی به صفحه AFR و AFR G2 سر بزنید یا به sales@ershan.co ایمیل بزنید.

مشاوره رایگان انتخاب ممبران ال‌جی

کارشناسان ارشان تجارت ماندگار آبان با آنالیز آب خام شما، مدل و تعداد ممبران مناسب را پیشنهاد می‌دهند و استعلام قیمت و موجودی ممبران اصل LG NanoH2O را ارائه می‌کنند.

ایمیل: sales@ershan.coواتس‌اپ: ‎+98 919 734 8217مشاهده همه ممبران ال‌جی

مشاوره رایگان انتخاب ممبران ال‌جی

کارشناسان ارشان تجارت ماندگار آبان با آنالیز آب خام شما، مدل و تعداد ممبران مناسب را پیشنهاد می‌دهند و استعلام قیمت و موجودی ممبران اصل LG NanoH2O را ارائه می‌کنند.

ایمیل: sales@ershan.coواتس‌اپ: ‎+98 919 734 8217مشاهده همه ممبران ال‌جی

منابع

مقادیر فنی از برگه‌های داده رسمی LG Water Solutions / NanoH2O در شرایط تست استاندارد ذکرشده نقل شده‌اند و عملکرد واقعی به کیفیت آب خام، دما و طراحی سیستم بستگی دارد. طراحی نهایی باید با نرم‌افزار طراحی رسمی NanoH2O / LG Water Solutions انجام شود.