ممبران الجی برای آب دارویی و فوق خالص
ممبران الجی برای آب دارویی و فوق خالص
صنایع داروسازی، بیوتکنولوژی و آزمایشگاههای کنترل کیفیت به آبی با هدایت بسیار پایین، کربن آلی کل (TOC) کنترلشده و پایداری میکروبی نیاز دارند. اسمز معکوس معمولاً قلب سیستم تولید آب خالص (PW) یا خوراک آب فوق خالص (WFI/UPW پس از پولیش) است. این مقاله نشان میدهد کدام خانوادههای LG NanoH2O برای این مسیر منطقیاند — فقط با استناد به مشخصات رسمی — و چه الزاماتی فراتر از «خرید ممبران» باید رعایت شود.
صفحه مرتبط صنعت: سیستمهای آب دارویی. سبد کلی: ممبران صنعتی الجی.
نقش RO در آب دارویی
RO پیش از EDI، میکسبد یا تقطیر، بخش عمده یونها، ذرات و بخش بزرگی از آلیها را حذف میکند. کیفیت ناپایدار پرمیت RO باعث نوسان EDI، مصرف زیاد رزین و ریسک خارج شدن از مشخصات فارماکوپه میشود. بنابراین در این کاربرد، ریجکشن بالا، fouling کم و قابلیت CIP معتبر مهمتر از حداکثر دبی اسمی است.
الجی در PDSهای عمومی BW/SW ادعای «مورد تأیید FDA برای دارویی» را بهعنوان برچسب اصلی مدلهای استاندارد صنعتی مطرح نمیکند مگر در اسناد خاص همان محصول. همیشه الزامات کیفی سایت (PW/WFI)، مدارک سازنده و پروتکل IQ/OQ/PQ را با واحد تضمین کیفیت خود هماهنگ کنید. این مقاله جایگزین اعتبارسنجی نیست.
مدلهای پیشنهادی بر اساس داده رسمی
| مدل | دبی | ریجکشن | چرا برای دارویی مطرح میشود |
|---|---|---|---|
| BW 400 R | 10,500 gpd | 99.6٪ @ 225 psi | پایه صنعتی پایدار برای پاس اول |
| BW 400 R G2 | 11,500 gpd | 99.8٪ | عبور نمک کمتر → بار کمتر روی EDI |
| MaxRO R | 11,500 gpd | 99.8٪ | بالاترین ریجکشن BW در پورتفولیو |
| BW 400 ES | 10,500 gpd | 99.6٪ @ 150 psi | پاس دوم کمانرژی پس از کاهش TDS |
| BW 400 AFR | 10,500 gpd | 99.6٪ @ 225 psi | اگر خوراک شهری/سطحی fouling دارد |
| NF7 / NF9 | طبق PDS NF | ریجکشن MgSO₄ بالا | پیشنرمسازی یا حذف انتخابی پیش از RO (نه جایگزین کامل RO دارویی) |
اعداد R/ES از PDS؛ R G2 و MaxRO از پورتفولیوی BWRO. لینک محصولات: R، R G2، MaxRO، ES.
پیشتصفیه پیش از انتخاب مدل
مدل غشا وقتی معنا دارد که خوراک پس از پیشتصفیه در محدوده PDS باشد. برای آب چاه تمیز: مولتیمدیا، کارتریج، آنتیاسکالانت. برای آب سطحی/پساب: انعقاد، DAF یا تهنشینی، UF، سپس RO یا NF. صفحه طراحی تصفیه آب ارشان لایهها را شرح میدهد. SDI را بعد از پیشتصفیه اندازه بگیرید.
TOC، میکروب و کلر
غشای RO به اکسیدان حساس است؛ کلر آزاد باید پیش از ممبران به زیر حد PDS (معمولاً کمتر از 0.1 ppm) برسد. در عین حال، کنترل بیوفولینگ در سیستمهای دارویی حیاتی است؛ بنابراین طراحی اغلب شامل استراتژیهای بهداشتی (ازن، آب داغ در بخشهای مجاز، یا بیوساید سازگار در نقاط مجاز) است که نباید با محدودیت کلر روی پلیآمید در تعارض باشد. TOC خوراک را با کربن فعال، UF یا اکسیداسیون کنترل کنید تا هم fouling کم شود هم مشخصات TOC محصول نزدیکتر شود. عدد TOC خروجی را از PDS ممبران انتظار نداشته باشید؛ TOC محصول به کل قطار تصفیه وابسته است.
آرایش پیشنهادی مفهومی
- پیشتصفیه چندلایه با پایش SDI و کلر.
- RO پاس اول با R G2 یا MaxRO (یا AFR اگر خوراک گرفتگیپذیر است).
- RO پاس دوم با ES یا R برای پایداری هدایت.
- EDI یا میکسبد + UV + فیلتر نهایی ۰.۲ میکرون طبق طراحی PW/UPW.
- حلقه گردش با سرعت و دمای کنترلشده برای جلوگیری از رشد میکروبی.
برای ظرفیتهای آزمایشگاهی کوچک، BW 4040 ES یا BW 4040 R در اسکید ۴ اینچ رایج است؛ مقاله 4040 در برابر 8040 را ببینید.
حدود عملیاتی که باید از PDS رعایت شود
دیتاشیتهای رسمی NanoH2O برای RO لبشور و دریا معمولاً حداکثر دما حدود 45°C، SDI₁₅ حداکثر 5.0، کدورت حداکثر 1.0 NTU، کلر آزاد باقیمانده معمولاً کمتر از 0.1 ppm، و محدوده pH پیوسته و CIP را مشخص میکنند. این حدود را از PDF همان کد مدل بخوانید و در دستورالعمل سایت خود قفل کنید. نادیده گرفتن کلر آزاد یا SDI بالا سریعتر از «انتخاب مدل اشتباه» ممبران را از بین میبرد.
CIP و پایش
دبی و هدایت را نرمالسازی کنید. در افت حدود ۱۰–۱۵٪ دبی نرمالشده یا افزایش غیرعادی salt passage، CIP را اجرا کنید. مواد را از مواد شوینده ممبران با رعایت pH و دمای PDS انتخاب کنید. قرارداد نگهداری و آموزش اپراتور فاصله خرابی را کم میکند. تماس: sales@ershan.co — واتساپ +98 919 734 8217.
مستندسازی و تغییر مدل
در سایت دارویی، تعویض برند یا مدل ممبران اغلب تغییر کنترلشده است. پیش از مهاجرت از FilmTec به LG یا برعکس: شبیهسازی، ارزیابی ریسک، بهروزرسانی SOP شستشو، و در صورت نیاز آزمایش میکروبی/شیمیایی پس از راهاندازی را برنامهریزی کنید. مقاله مقایسه LG و FilmTec و صفحه فیلمتک برای ارزیابی موازی مفیدند.
خرید و پشتیبانی در ایران
ارشان تجارت ماندگار آبان تأمینکننده صنعتی LG NanoH2O است. کد کامل مدل و سطح فعال را در پیشفاکتور قید کنید. دستهها: لبشور ۸ اینچ، دریا، ۴ اینچ، NF. مقایسه موازی با فیلمتک در صورت نیاز سازمانی امکانپذیر است.
جمعبندی
برای آب دارویی و فوق خالص، اولویت با ریجکشن بالا و پایداری است: R G2 و MaxRO در پاس اول، ES در پاس دوم، AFR اگر خوراک fouling دارد. NF مکمل نرمسازی است نه جایگزین RO کامل. اعتبارسنجی سایت و مدارک QA بر هر توصیه وبسایت مقدم است. برای طراحی قطار کامل با ارشان هماهنگ شوید.
تفاوت آب فرایند عمومی با آب دارویی
بسیاری از کارخانهها آب فرایند صنعتی دارند که فقط TDS و سختی را کم میکند؛ آب دارویی علاوه بر هدایت، محدودیتهای TOC، اندوتوکسین (در برخی درجات)، میکروب و مستندسازی تغییر دارد. ممبران یکسان ممکن است در هر دو قطار به کار رود، اما پروتکل راهاندازی، نمونهبرداری و آزادسازی بچ متفاوت است. اگر فقط به آب دیگ یا آب شستشوی غیراستریل نیاز دارید، مقاله آب بویلر کافی است؛ اگر مشخصات فارماکوپه دارید، واحد QA را از روز اول در انتخاب مدل درگیر کنید.
چرا MaxRO و R G2 برای خوراک EDI جذاباند؟
EDI به خوراک با هدایت نسبتاً پایدار و کم نیاز دارد. هرچه salt passage پاس RO کمتر باشد، جریان و کیفیت EDI پایدارتر میماند و احتمال Polarization یا رسوب داخل EDI کمتر میشود. پورتفولیوی رسمی NanoH2O برای MaxRO R و BW 400 R G2 ریجکشن پایدار 99.8٪ را فهرست کرده است، در حالی که BW 400 R کلاسیک 99.6٪ در PDS دارد. این 0.2 واحد درصد در عبور نمک، اختلاف دو برابری نسبی ایجاد میکند و در طراحی دو پاس میتواند تعداد مراحل پولیش یا فرکانس احیای رزین را کم کند.
البته ریجکشن PDS در 2,000 ppm NaCl و دمای مرجع اندازهگیری میشود؛ در میدان با مخلوط یونها، دما و fouling، عدد جابهجا میشود. بنابراین «99.8٪ روی کاغذ» را با پایلوت یا حداقل شبیهسازی با آنالیز واقعی تأیید کنید.
کربن فعال، UF و نقطه تزریق SMBS
برای آب شهری کلردار، کربن فعال یا SMBS کلر را حذف میکند. اگر SMBS بیشازحد تزریق شود، باکتریها خوراک گوگردی پیدا میکنند و بیوفولینگ بدتر میشود؛ اگر کم تزریق شود، کلر به غشا میرسد. پایش ORP یا کلر آزاد آنلاین پیش از ممبران در خطوط دارویی توصیه میشود. UF پیش از RO ذرات و بخشی از کلوئیدها را کم میکند و SDI را پایدارتر میکند — سرمایهگذاری UF اغلب ارزانتر از تعویض زودهنگام ممبرانهای ریجکشنبالا است.
نمونه مسیر ظرفیت آزمایشگاه تا تولید
آزمایشگاه کنترل کیفیت ممکن است با یک اسکید 4040 شروع کند: BW 4040 R دبی اسمی 2,500 gpd کلاس دارد. خط تولید همان کارخانه احتمالاً به چند وسل 8040 با R G2 یا MaxRO نیاز دارد. مقاله اندازه المان نشان میدهد مقیاسسازی فقط ضرب نسبت سطح نیست. دادههای پایلوت 4040 را برای شار، CIP و هدایت نگه دارید تا طراحی 8040 واقعیتر شود.
چکلیست پیش از سفارش ممبران دارویی
- مشخصات کیفی محصول (هدایت، TOC، میکروب) و استاندارد مرجع.
- آنالیز کامل خوراک در بدترین فصل.
- تصمیم تکپاس یا دو پاس و نوع پولیش (EDI/میکسبد).
- انتخاب مدل با PDS پیوستشده در فایل خرید.
- SOP CIP سازگار با محدوده pH/دمای همان PDS.
- برنامه نمونهبرداری پس از راهاندازی و معیار آزادسازی.
- موجودی یدکی هممدل و قرارداد نگهداری.
مشاوره رایگان انتخاب ممبران الجی
کارشناسان ارشان تجارت ماندگار آبان با آنالیز آب خام شما، مدل و تعداد ممبران مناسب را پیشنهاد میدهند و استعلام قیمت و موجودی ممبران اصل LG NanoH2O را ارائه میکنند.
ایمیل: sales@ershan.coواتساپ: +98 919 734 8217مشاهده همه ممبران الجیمقالات مرتبط
مشاوره رایگان انتخاب ممبران الجی
کارشناسان ارشان تجارت ماندگار آبان با آنالیز آب خام شما، مدل و تعداد ممبران مناسب را پیشنهاد میدهند و استعلام قیمت و موجودی ممبران اصل LG NanoH2O را ارائه میکنند.
ایمیل: sales@ershan.coواتساپ: +98 919 734 8217مشاهده همه ممبران الجیمنابع
مقادیر فنی از برگههای داده رسمی LG Water Solutions / NanoH2O در شرایط تست استاندارد ذکرشده نقل شدهاند و عملکرد واقعی به کیفیت آب خام، دما و طراحی سیستم بستگی دارد. طراحی نهایی باید با نرمافزار طراحی رسمی NanoH2O / LG Water Solutions انجام شود.