نانوفیلتراسیون یا اسمز معکوس؟ مقایسه NF و RO الجی
نانوفیلتراسیون یا اسمز معکوس؟ مقایسه NF و RO الجی
نانوفیلتراسیون (NF) و اسمز معکوس (RO) هر دو غشای تحت فشارند، اما هدف جداسازیشان فرق دارد. RO برای حذف گسترده یونهای تکظرفیتی و دوظرفیتی و رساندن TDS به سطوح پایین طراحی شده؛ NF برای حذف انتخابیتر سختی، سولفات و بسیاری از آلیهای بزرگتر با عبور بیشتر مونووالانها و فشار عملیاتی معمولاً پایینتر. سبد LG NanoH2O هر دو را دارد: خانوادههای BW/SW برای RO و سری NF7، NF7+ و NF9 برای نانوفیلتراسیون. این مقاله با اعداد رسمی کمک میکند کجا NF کافی است و کجا باید RO بخرید.
سبد کلی: ممبران الجی. فروشگاه NF: NF / UHP.
اعداد رسمی سری NF الجی
طبق دیتاشیتها و پورتفولیوی نانوفیلتراسیون NanoH2O (شرایط تست معمول: محلول MgSO₄، فشار حدود 70 psi، دمای مرجع سازنده):
| مدل | سطح تقریبی | دبی تقریبی | ریجکشن حداقل MgSO₄ | نکته |
|---|---|---|---|---|
| NF7 | 400 ft² | ≈13,000 gpd | 98.0٪ | اسپیسر 34 mil low dP |
| NF7+ | 440 ft² | ≈14,300 gpd | همکلاس NF7 | دبی بالاتر با سطح بیشتر |
| NF9 | 400 ft² | ≈10,000 gpd | 98.7٪ | ریجکشن سختی/سولفات سختگیرانهتر |
ریجکشن NF روی MgSO₄ گزارش میشود نه لزوماً NaCl. مقایسه کورِ «99.6٪ RO» با «98٪ NF» بدون توجه به یون هدف گمراهکننده است. همیشه PDS همان کد را باز کنید.
اعداد مرجع RO لبشور برای مقایسه فشار و هدف
- BW 400 ES: 10,500 gpd، ریجکشن 99.6٪ NaCl، تست 150 psi، 2,000 ppm NaCl.
- BW 400 R: 10,500 gpd، 99.6٪، تست 225 psi.
- BW 400 R G2 / MaxRO: ریجکشن تا 99.8٪ طبق پورتفولیو.
فشار تست NF حدود 70 psi در برابر 150–225 psi برای BW نشان میدهد چرا انرژی ویژه NF در نرمسازی اغلب کمتر از RO کامل است — به شرطی که کیفیت خروجی NF برای کاربرد کافی باشد.
جدول تصمیم: NF یا RO؟
| نیاز شما | گزینه مناسبتر | توضیح |
|---|---|---|
| TDS خیلی پایین، آب شرب بطری، خوراک EDI | RO (گاهی دو پاس) | NF مونووالانها را به اندازه RO حذف نمیکند |
| کاهش سختی و سولفات، نگه داشتن بخشی از املاح | NF7 / NF9 | نرمسازی غشایی با فشار کمتر |
| حذف نیترات یا سدیم بالا | معمولاً RO | یونهای تکظرفیتی؛ NF ممکن است کافی نباشد — شبیهسازی الزامی |
| پیشتصفیه پیش از RO برای کم کردن رسوب | NF یا سختیگیر | کاهش بار اسکالانت روی RO |
| آب دریا | SW RO نه NF استاندارد BW | از سری SW 400/440 استفاده کنید |
| بازچرخانی پساب با هدف TDS متوسط | NF یا RO AFR | بسته به کیفیت هدف؛ مقاله AFR را ببینید |
کاربردهای صنعتی که NF در آنها میدرخشد
- نرمسازی آب فرایند در صنایع غذایی و نساجی بدون رزین تبادل یونی.
- کاهش سولفات در آبهای مشکلدار پیش از بویلر یا برج.
- حذف بخشی از رنگ و آلیهای بزرگ در پسابهای خاص (نیاز به پایلوت).
- ترکیب NF+RO برای بهینهسازی انرژی: NF اول سختی را کم میکند، RO با ریکاوری بالاتر کار میکند.
صفحه صنعت غذایی: ممبران در F&B. برای بویلر اگر TDS خیلی پایین لازم است به مقاله بویلر برگردید.
آنچه NF جایگزین آن نمیشود
NF جایگزین SWRO برای آب دریا نیست، جایگزین پولیش دارویی فوق خالص نیست، و اگر استاندارد شما هدایت تکرقمی میکروزیمنس میخواهد معمولاً کافی نیست. همچنین ریجکشن بور، نیترات و کلراید را باید مورد به مورد از داده یا پایلوت گرفت؛ حدس زدن از روی عدد MgSO₄ نادرست است.
مقایسه با NF فیلمتک
DuPont FilmTec خانواده NF270/NF90 را دارد. NF90 معمولاً ریجکشن بالاتری نسبت به NF270 نشان میدهد و به RO نزدیکتر است؛ NF270 عبور بیشتری دارد. اگر سازمان شما استاندارد فیلمتک دارد، مقایسه را روی یون هدف و فشار عملیاتی انجام دهید نه روی نام تجاری. صفحه فیلمتک ارشان و مقاله LG در برابر FilmTec چارچوب مقایسه منصفانه را میدهند.
پیشتصفیه و CIP برای NF
NF نیز به SDI و کلر حساس است. رسوب سختی روی NF اگر آنتیاسکالانت نباشد سریع رخ میدهد چون هدفش دقیقاً نگه داشتن املاح غلیظتر در سمت ماندگار است. CIP اسیدی برای رسوب معدنی و قلیایی برای آلی، مشابه RO، با رعایت PDS همان مدل NF. مواد: شوینده ممبران.
حدود عملیاتی
حداکثر دما، pH پیوسته و CIP، SDI و کلر را از PDS مدل NF7 یا NF9 بخوانید و در SOP سایت قفل کنید. تجاوز از شار توصیهشده، همانطور که در RO عمر را کم میکند، در NF هم ΔP را بالا میبرد.
مسیر انتخاب عملی در ارشان
- تعیین کنید هدف «نرمسازی/سولفات» است یا «TDS خیلی پایین».
- اگر TDS خیلی پایین است → RO (ES/R/AFR بر اساس انرژی و fouling).
- اگر نرمسازی است → NF7 برای دبی بالاتر یا NF9 برای ریجکشن MgSO₄ سختگیرانهتر.
- شبیهسازی با آنالیز آب؛ در صورت نیاز پایلوت کوتاه.
- استعلام از فروشگاه NF و در صورت نیاز مقایسه با RO در صفحه الجی.
محصولات مرتبط
- دسته NF الجی در فروشگاه (مسیر دسته تأییدشده)
- BW 400 ES
- BW 400 R
- انتخاب ممبران بر اساس TDS
جمعبندی
NF الجی (NF7/NF7+/NF9) برای نرمسازی و حذف سولفات با فشار حدود 70 psi در تست استاندارد ابزار قدرتمندی است؛ RO لبشور (ES/R و بالاتر) برای TDS پایین و خوراک EDI/آب بطری. اشتباه رایج، خرید NF بهخاطر «ارزانتر بودن انرژی» وقتی کیفیت هدف واقعاً RO میخواهد — یا برعکس، خرید RO وقتی فقط سختی باید کم شود. با آنالیز آب تصمیم بگیرید و از sales@ershan.co کمک بگیرید.
فشار، انرژی و ریکاوری: تفاوت عملیاتی NF و RO
فشار تست حدود 70 psi برای NF در برابر 150 psi برای BW ES و 225 psi برای BW R فقط نقطه شروع است. در میدان، فشار عملیاتی به TDS، دما و ریکاوری بستگی دارد. با این حال، قاعده سرانگشتی مهندسی این است که برای خوراک لبشور با هدف عمدتاً حذف سختی، NF انرژی کمتری میکشد چون هم فشار پایینتر است هم گاهی ریکاوری بالاتری بدون اشباع سریع مونووالانها ممکن میشود. در مقابل، وقتی باید کلراید و سدیم را هم پایین بیاورید، RO اجتنابناپذیر است و باید انرژیاش را با مدل ES یا ERD (در سیستمهای بزرگ) مدیریت کنید.
ریکاوری بیش از حد در NF میتواند اشباع سولفات کلسیم یا کربنات را سریعتر از انتظار جلو بیندازد، چون NF دقیقاً این یونها را در سمت غلیظ نگه میدارد. نرمافزار طراحی و اندیس اشباع را نادیده نگیرید.
یونبهیون: چه چیزی را NF معمولاً بهتر/ضعیفتر حذف میکند؟
- منیزیم و سولفات: هدف اصلی اعداد MgSO₄ در PDS؛ NF7 حداقل 98.0٪ و NF9 حداقل 98.7٪.
- کلسیم و سختی کل: معمولاً حذف خوب؛ مقدار دقیق به آب و pH وابسته است.
- سدیم و کلراید: عبور بیشتر از RO؛ اگر استاندارد شرب یا فرایند به کلراید پایین نیاز دارد، RO را انتخاب کنید.
- نیترات: رفتار متغیر؛ بدون داده یا پایلوت فرض نکنید NF کافی است.
- آلیهای بزرگ و رنگ: NF اغلب مؤثر است؛ TOC را با آنالیز بسنجید.
- بور: برای بور سختگیرانه معمولاً RO (گاهی با تنظیم pH) یا پاسهای تخصصی لازم است؛ سری SW SR برای آب دریا بور بالاتری در PDS دارد.
ترکیب NF قبل از RO
یک آرایش بهینه در برخی کارخانهها این است: NF سختی و سولفات را کم میکند، سپس RO با خوراک آسانتر و ریکاوری بالاتر کار میکند و ممبران RO کمتر CIP میشود. CAPEX دو قطار بالاتر است؛ OPEX و عمر ممبران ممکن است جبران کند. این سناریو را در شبیهسازی با هزینه پنجساله مقایسه کنید نه فقط با قیمت امروز ممبران.
اندازه 400 در برابر 440 در NF
NF7 روی 400 ft² و NF7+ روی 440 ft² دبی اسمی بالاتری میدهد. منطق مشابه BW 400/440 است: سطح بیشتر، تعداد المان کمتر، اسپیسر معمولاً نازکتر یا متفاوت. اگر پیشتصفیه عالی دارید 440 جذاب است؛ اگر ذرات باقی میمانند، 400 با اسپیسر مناسبتر را در PDS مقایسه کنید. برای RO همین منطق در مقاله اندازه المان آمده است.
خطاهای مناقصه درباره NF و RO
- نوشتن «ریجکشن حداقل 99٪» برای مناقصه نرمسازی — NF خوب را خارج میکند در حالی که RO بیشازحد مشخص شده.
- خرید NF9 فقط بهخاطر عدد 98.7٪ بدون نیاز واقعی به آن سطح، و از دست دادن دبی بالاتر NF7.
- فرض اینکه NF همان «RO کمفشار» است.
- نادیده گرفتن سازگاری کلر و SDI چون «فشار NF پایین است».
پشتیبانی خرید
برای استعلام همزمان NF و RO، از صفحه الجی شروع کنید یا مستقیم به sales@ershan.co بنویسید. اگر برند دوم هم باید در مناقصه باشد، فیلمتک را موازی ببینید. نگهداری و CIP: خدمات نگهداری.
مشاوره رایگان انتخاب ممبران الجی
کارشناسان ارشان تجارت ماندگار آبان با آنالیز آب خام شما، مدل و تعداد ممبران مناسب را پیشنهاد میدهند و استعلام قیمت و موجودی ممبران اصل LG NanoH2O را ارائه میکنند.
ایمیل: sales@ershan.coواتساپ: +98 919 734 8217مشاهده همه ممبران الجیمقالات مرتبط
مشاوره رایگان انتخاب ممبران الجی
کارشناسان ارشان تجارت ماندگار آبان با آنالیز آب خام شما، مدل و تعداد ممبران مناسب را پیشنهاد میدهند و استعلام قیمت و موجودی ممبران اصل LG NanoH2O را ارائه میکنند.
ایمیل: sales@ershan.coواتساپ: +98 919 734 8217مشاهده همه ممبران الجیمنابع
مقادیر فنی از برگههای داده رسمی LG Water Solutions / NanoH2O در شرایط تست استاندارد ذکرشده نقل شدهاند و عملکرد واقعی به کیفیت آب خام، دما و طراحی سیستم بستگی دارد. طراحی نهایی باید با نرمافزار طراحی رسمی NanoH2O / LG Water Solutions انجام شود.