مقایسه ممبران الجی BW 400 ES و BW 400 R برای آب لبشور
مقایسه ممبران الجی BW 400 ES و BW 400 R برای آب لبشور
اگر در حال طراحی یا تعویض ممبرانهای یک سیستم اسمز معکوس صنعتی برای آب چاه، آب لبشور یا آب فرایند هستید، دو نام پرتکرار در سبد LG NanoH2O عبارتاند از BW 400 ES و BW 400 R. هر دو المان ۸ اینچی (۸۰۴۰) با سطح فعال ۴۰۰ فوت مربع و اسپیسر تغذیه ۳۴ میل هستند؛ اما فلسفه طراحی آنها متفاوت است: یکی برای صرفهجویی انرژی در فشار پایینتر و دیگری برای عملکرد استاندارد با ریجکشن بالا در فشار تست کلاسیک لبشور. در این مقاله با تکیه بر برگههای داده رسمی NanoH2O / LG Water Solutions این دو مدل را از نظر کیفیت آب تولیدی، مصرف انرژی، شرایط تست و کاربرد مقایسه میکنیم.
معرفی کوتاه دو مدل
BW 400 ES: ممبران کمانرژی (Energy Saving)
حروف ES در نام مدل به معنای Energy Saving است. سازنده این ممبران را بهعنوان المان آب لبشور با دبی و ریجکشن بالا در فشار تغذیه پایین معرفی میکند و کاربردهای ایدئال آن را آب فرایند صنعتی و آب شرب شهری اعلام کرده است. مطابق دیتاشیت رسمی، در شرایط تست Cond. A دبی پرمیت 10,500 گالن در روز (39.7 مترمکعب در روز) و ریجکشن پایدار نمک 99.6٪ (حداقل 99.5٪) است. این اعداد در 2,000 ppm NaCl، فشار 150 psi (10.3 bar)، دمای 25 درجه سانتیگراد، pH 7 و ریکاوری 15٪ اندازهگیری شدهاند. سطح فعال 400 ft² (37 m²) و ضخامت اسپیسر 34 mil است. حداکثر فشار کاری 600 psi (41.3 bar)، حداکثر دمای کاری 45°C، محدوده pH پیوسته 2–11 و شستشو 2–12، حداکثر SDI₁₅ برابر 5 و حداکثر کدورت خوراک 1.0 NTU اعلام شده است.
BW 400 R: ممبران ریجکشن بالا (High Rejection)
سری R برای ریجکشن بالا و قابلیت اطمینان بلندمدت در آب لبشور طراحی شده و سازنده علاوه بر ریجکشن بالا، مقاومت خوب در برابر گرفتگی و دوام را از ویژگیهای کلیدی آن میداند. مطابق دیتاشیت، دبی پرمیت در Cond. A نیز 10,500 gpd (39.7 m³/d) و ریجکشن پایدار 99.6٪ (حداقل 99.5٪) است؛ اما این اعداد در فشار تست 225 psi (15.5 bar) با همان 2,000 ppm NaCl، 25°C، pH 7 و ریکاوری 15٪ به دست آمدهاند. سطح فعال، اسپیسر 34 mil و بسیاری از حدود عملیاتی (حداکثر فشار 600 psi، کلر کمتر از 0.1 ppm، SDI 5) با مدل ES همتراز است.
نکته حیاتی: چون فشار تست دو مدل متفاوت است (150 در برابر 225 psi)، مقایسه مستقیم «دبی اسمی» بدون در نظر گرفتن فشار گمراهکننده است. BW 400 ES تقریباً همان دبی Cond. A را در فشاری حدود دو سوم فشار تست BW 400 R تولید میکند و همین منشأ صرفهجویی انرژی آن است.
جدول مقایسه مشخصات فنی (Cond. A)
| مشخصه | BW 400 ES | BW 400 R |
|---|---|---|
| سطح فعال | 400 ft² (37 m²) | 400 ft² (37 m²) |
| اسپیسر تغذیه | 34 mil | 34 mil |
| دبی پرمیت (Cond. A) | 10,500 gpd (39.7 m³/d) | 10,500 gpd (39.7 m³/d) |
| ریجکشن پایدار نمک | 99.6٪ | 99.6٪ |
| حداقل ریجکشن | 99.5٪ | 99.5٪ |
| فشار تست استاندارد | 150 psi (10.3 bar) | 225 psi (15.5 bar) |
| خوراک تست | 2,000 ppm NaCl، 25°C، pH 7، ریکاوری 15٪ | |
| حداکثر فشار کاری | 600 psi (41.3 bar) | |
| حداکثر SDI₁₅ خوراک | 5.0 | |
در Cond. B مرجع (1,500 ppm NaCl با همان فشار هر مدل) دیتاشیت ES دبی 11,160 gpd و ریجکشن 99.66٪ و دیتاشیت R دبی 11,000 gpd و ریجکشن 99.65٪ را گزارش میکند؛ این Cond. B فقط مرجع است و Cond. A مبنای مقایسه استاندارد صنعت است.
کیفیت آب تولیدی و عبور نمک
در Cond. A هر دو مدل ریجکشن پایدار 99.6٪ دارند؛ یعنی عبور نمک اسمی حدود 0.4٪ است. اگر پرمیت مستقیماً به مصرف میرسد یا خوراک مرحله دوم RO، EDI یا رزین تبادل یونی است، اختلاف واقعی بین مدلها بیشتر از اختلاف عدد ریجکشن روی کاغذ به شرایط بهرهبرداری (دما، ریکاوری، fouling و عمر ممبران) بستگی دارد. برای کاربردهایی مثل آب تغذیه بویلر فشار بالا، داروسازی یا الکترونیک که پاییندست به آب بسیار خالص نیاز دارند، معمولاً علاوه بر ES/R استاندارد، گزینههای ریجکشن بالاتر مثل BW 400 R G2 (طبق پورتفولیوی رسمی NanoH2O: دبی 11,500 gpd و ریجکشن پایدار 99.8٪) یا MaxRO R (11,500 gpd و 99.8٪) نیز باید در شبیهسازی دیده شوند.
برای آب شرب شهری، آب فرایند عمومی، آبیاری خاص یا خوراک با TDS متوسط که حدی از املاح پذیرفتنی است، ریجکشن 99.6٪ هر دو مدل کاملاً در محدوده معمول طراحی قرار میگیرد. جزئیات انتخاب بر اساس TDS را در مقاله انتخاب ممبران الجی بر اساس TDS بخوانید.
مصرف انرژی و هزینه عملیاتی
بزرگترین مصرفکننده انرژی در هر سیستم RO پمپ فشار قوی است. اختلاف 75 psi در فشار تست استاندارد (225 در برابر 150) نشان میدهد سری ES برای رسیدن به دبی مشابه در شرایط تست، به هد کمتری نیاز دارد. در سیستمهایی که شبانهروز کار میکنند، این کاهش فشار میتواند در طول عمر ممبران به صرفهجویی محسوس برق منجر شود و حتی امکان انتخاب پمپ کوچکتر یا کاهش بار اینورتر را فراهم کند. میزان دقیق صرفهجویی به TDS خوراک، دما، آرایش پرشر وسل و ریکاوری بستگی دارد و باید با نرمافزار طراحی رسمی سازنده محاسبه شود.
نکته دمای آب: در آبهای سرد، نفوذپذیری ممبران کاهش مییابد و فشار لازم افزایش پیدا میکند؛ در چنین شرایطی ممبرانهای کمانرژی مزیت بیشتری نشان میدهند. در مقابل، اگر سیستم شما از قبل روی فشار استاندارد لبشور (نزدیک 200–225 psi در طراحی) تنظیم شده و هدف تعویض یکبهیک با حداقل تغییر هیدرولیکی است، BW 400 R گزینه سازگارتری است.
گرفتگی، اسپیسر و دوام
هر دو مدل از اسپیسر 34 mil بهره میبرند که نسبت به اسپیسرهای نازکتر کانال جریان پهنتری ایجاد میکند. اگر خوراک شما پساب تصفیهشده، آب سطحی یا آبی با پتانسیل بیوفولینگ/آلی بالاست، بهجای انتخاب صرفاً بین ES و R، خانواده ضد گرفتگی BW 400 AFR و BW 400 AFR G2 را هم بررسی کنید؛ در مقاله ممبرانهای ضد گرفتگی AFR به آن پرداختهایم. سازنده برای AFR کاربردهایی مثل بازچرخانی آب و ZLD/MLD را صریحاً ذکر کرده است.
حدود عملیاتی مشترک (کلر آزاد کمتر از 0.1 ppm، SDI حداکثر 5، کدورت حداکثر 1 NTU) یادآوری میکند که هیچ ممبرانی جایگزین پیشتصفیه نیست. کارتریج، آنتیاسکالانت، و در صورت نیاز UF/MF همچنان بخشی از طراحی پایدارند. مواد شستشوی ممبران (CIP) را نیز متناسب با نوع گرفتگی انتخاب کنید.
نسخههای 440 و نسل G2
اگر به دبی بالاتر در همان قطر ۸ اینچ نیاز دارید، مدلهای BW 440 ES (11,550 gpd در 150 psi، ریجکشن 99.6٪، اسپیسر 28 mil، سطح 440 ft²) و BW 440 R (11,550 gpd در 225 psi، ریجکشن 99.6٪، اسپیسر 28 mil) در دیتاشیت رسمی موجودند. اسپیسر نازکتر 28 mil در المانهای 440 سطح فعال بیشتری میدهد اما در خوراکهای کثیفتر ممکن است افت فشار و حساسیت به گرفتگی متفاوتی نسبت به 34 mil نشان دهد؛ این موضوع را در طراحی هیدرولیکی لحاظ کنید. نسل G2 (مثل BW 400 R G2 و BW 400 ES G2 در پورتفولیو) ریجکشن یا دبی بالاتری نسبت به نسل استاندارد گزارش میکند و برای پروژههای جدید ارزش شبیهسازی دارد.
کدام را انتخاب کنیم؟ راهنمای سریع
BW 400 ES را انتخاب کنید اگر:
- هزینه برق و فشار کاری اولویت دارد و میخواهید دبی مشابه را در فشار پایینتر بگیرید.
- کاربرد شما آب فرایند صنعتی یا آب شرب شهری با پیشتصفیه مناسب است (طبق کاربردهای ایدئال دیتاشیت).
- ریجکشن حدود 99.6٪ نیاز کیفی شما را برآورده میکند.
BW 400 R را انتخاب کنید اگر:
- سیستم موجود بر اساس فشار استاندارد لبشور طراحی شده و میخواهید جایگزینی همتراز داشته باشید.
- به دنبال ممبران ریجکشن بالا با سابقه بهرهبرداری طولانی در سبد استاندارد سازنده هستید.
- میخواهید مسیر ارتقا به R G2 / MaxRO را در آینده باز بگذارید.
ترکیب مدلها و طراحی Hybrid
در برخی سیستمها از ممبرانهای مختلف در مراحل یا موقعیتهای مختلف پرشر وسل استفاده میشود تا شار بین المانها متعادلتر شود. این کار فقط با شبیهسازی و آنالیز واقعی آب مجاز است. تیم ارشان میتواند بر اساس آنالیز آب شما سناریوهای ES، R، AFR و R G2 را مقایسه کند. اگر بین برند الجی و فیلمتک مردد هستید، مقاله مقایسه الجی و فیلمتک و صفحه ممبران فیلمتک صنعتی را ببینید.
محصولات مرتبط در فروشگاه ارشان
- ممبران الجی BW 400 ES
- ممبران الجی BW 400 R
- ممبران الجی BW 440 ES
- ممبران الجی BW 440 R
- ممبران الجی BW 400 R G2
- همه ممبرانهای ۸ اینچ آب لبشور الجی
جمعبندی
BW 400 ES و BW 400 R در Cond. A هر دو دبی 10,500 gpd و ریجکشن پایدار 99.6٪ دارند، اما فشار تست ES برابر 150 psi و فشار تست R برابر 225 psi است. انتخاب نهایی به اقتصاد انرژی، هیدرولیک سیستم موجود، کیفیت پرمیت مورد نیاز و پتانسیل گرفتگی خوراک بستگی دارد. برای پیشنهاد مدل و تعداد المان، آنالیز آب خود را برای ارشان ارسال کنید.
صفحه جامع ممبرانهای صنعتی الجی جدول مقایسه همه خانوادهها را یکجا نشان میدهد. خدمات طراحی سیستم تصفیه آب و نگهداری نیز در کنار تأمین ممبران در دسترس است.
مشاوره رایگان انتخاب ممبران الجی
کارشناسان ارشان تجارت ماندگار آبان با آنالیز آب خام شما، مدل و تعداد ممبران مناسب را پیشنهاد میدهند و استعلام قیمت و موجودی ممبران اصل LG NanoH2O را ارائه میکنند.
ایمیل: sales@ershan.coواتساپ: +98 919 734 8217مشاهده همه ممبران الجیمقالات مرتبط
مشاوره رایگان انتخاب ممبران الجی
کارشناسان ارشان تجارت ماندگار آبان با آنالیز آب خام شما، مدل و تعداد ممبران مناسب را پیشنهاد میدهند و استعلام قیمت و موجودی ممبران اصل LG NanoH2O را ارائه میکنند.
ایمیل: sales@ershan.coواتساپ: +98 919 734 8217مشاهده همه ممبران الجیمنابع
- NanoH2O – BW 400 ES Product Data Sheet
- NanoH2O – BW 400 R Product Data Sheet
- NanoH2O – Brackish Water RO Portfolio
مقادیر فنی از برگههای داده رسمی LG Water Solutions / NanoH2O در شرایط تست استاندارد ذکرشده نقل شدهاند و عملکرد واقعی به کیفیت آب خام، دما و طراحی سیستم بستگی دارد. طراحی نهایی باید با نرمافزار طراحی رسمی NanoH2O / LG Water Solutions انجام شود.