مقایسه ممبران آب دریای الجی: SW SR G2، SW R و SW ES
مقایسه ممبران آب دریای الجی: SW SR G2، SW R و SW ES
در پروژههای آبشیرینکن آب دریا، انتخاب المان SWRO تعیینکننده کیفیت پرمیت تکپاس، مصرف انرژی و نیاز به پاس دوم است. سبد LG NanoH2O سه فلسفه اصلی دارد: سری SR (ریجکشن بسیار بالا)، سری R (تعادل دبی و ریجکشن) و سری ES (کمانرژی). نسل دوم G2 نیز ریجکشن نمک را تا 99.89٪ گزارش میکند. این مقاله اعداد را فقط از جدول رسمی پورتفولیوی SWRO و دیتاشیتهای NanoH2O نقل میکند.
توجه: نام تجاری تاریخی «NanoH2O Q+» در بازاریابی قدیمیتر دیده میشود؛ سبد فعلی سازنده با کدهای SR / GR / R / ES و پسوند G2 منتشر میشود. در ادامه فقط مدلهای تأییدشده در سایت رسمی NanoH2O بررسی میشوند.
چارچوب تست استاندارد آب دریا
طبق دیتاشیتهای SW، شرایط نرمالشده رایج عبارتاند از: 32,000 ppm NaCl، 5 ppm بور، 25°C، pH 8، ریکاوری 8٪. فشار تست برای سریهای SR و R معمولاً 800 psi (55.1 bar) است. برای SW 440 ES، Cond. A در 600 psi و Cond. B مرجع در 800 psi گزارش شده است؛ بنابراین هنگام مقایسه دبی ES با R/SR حتماً فشار را ذکر کنید.
SW SR G2: بالاترین ریجکشن نمک
طبق پورتفولیوی رسمی، SW 400 SR G2 دبی 6,000 gpd (22.7 m³/d)، ریجکشن پایدار نمک 99.89٪، حداقل 99.75٪، ریجکشن پایدار بور 93٪، سطح 400 ft² و اسپیسر 34 mil دارد. نسخه SW 440 SR G2 دبی 6,600 gpd (25.0 m³/d) با همان ریجکشن نمک و بور و سطح 440 ft² (اسپیسر 28 mil در دیتاشیت 440 SR G2) است. سازنده این سری را برای طراحی تکپاس با نیاز به بهترین کیفیت پرمیت و کاهش CAPEX/OPEX سیستمهای چندپاس معرفی میکند.
حداکثر فشار کاری المانهای SW در دیتاشیتها 1,200 psi (82.7 bar) است؛ محدوده شستشوی بسیاری از مدلهای SW تا pH 1–13 یا 2–13 ذکر شده که انعطاف CIP را افزایش میدهد، البته همیشه باید دستورالعمل فنی سازنده برای هر مدل رعایت شود.
SW R: تعادل بهرهوری و کیفیت
SW 400 R طبق پورتفولیو دبی 9,000 gpd (34.1 m³/d)، ریجکشن پایدار نمک 99.85٪ و بور 93٪ دارد. SW 440 R در دیتاشیت رسمی دبی 9,900 gpd (37.5 m³/d)، ریجکشن 99.85٪ (حداقل 99.7٪)، بور 93٪، سطح 440 ft² و اسپیسر 28 mil را در 800 psi گزارش میکند. این سری برای طراحی تکپاس و چندپاس که هم کیفیت و هم انرژی مهم است مناسبتر از SR خالص است، چون دبی اسمی بالاتری نسبت به SR دارد.
نسل SW R G2 در پورتفولیو ریجکشن نمک را به 99.88٪ میرساند و همان دبیهای 9,000 / 9,900 gpd را برای 400 / 440 حفظ میکند؛ یعنی کیفیت بهتر بدون کاهش دبی اسمی جدول.
SW ES: کمانرژی برای TDS یا دمای پایینتر دریا
سازنده سری ES را برای خوراک با TDS پایینتر دریا یا کاربردهای کمدما و طراحی چندپاس توصیه میکند. طبق پورتفولیو، SW 400 ES دبی 6,800 gpd و ریجکشن 99.6٪ با بور 81٪ دارد؛ SW 440 ES در Cond. A دیتاشیت دبی 7,480 gpd (28.3 m³/d)، ریجکشن پایدار 99.6٪ (حداقل 99.3٪)، بور پایدار 81٪ در 600 psi دارد. در Cond. B همان دیتاشیت (800 psi) دبی 15,070 gpd، ریجکشن 99.8٪ و بور 89٪ بهعنوان مرجع آمده است.
ریجکشن بور سری ES در Cond. A (81٪) کمتر از سری R/SR (93٪) است. اگر استاندارد بور آب شرب یا آب فرایند سختگیرانه باشد، SR/R یا پاس دوم ضروری است؛ اعداد را از دیتاشیت همان مدل و شرایط بهرهبرداری استخراج کنید.
جدول مقایسه گزیدهای از مدلها
| مدل | دبی | ریجکشن نمک | بور | فشار تست |
|---|---|---|---|---|
| SW 400 SR G2 | 6,000 gpd | 99.89٪ | 93٪ | 800 psi |
| SW 400 R | 9,000 gpd | 99.85٪ | 93٪ | 800 psi |
| SW 440 R | 9,900 gpd | 99.85٪ | 93٪ | 800 psi |
| SW 440 ES (Cond. A) | 7,480 gpd | 99.6٪ | 81٪ | 600 psi |
| SW 400 GR G2 | 7,500 gpd | 99.89٪ | 93٪ | طبق پورتفولیو |
سری GR بین SR و R قرار میگیرد: برای مثال SW 400 GR G2 دبی 7,500 gpd با ریجکشن 99.89٪ و بور 93٪ دارد. GR را با AFR (ضد گرفتگی لبشور) اشتباه نگیرید.
تکپاس در برابر چندپاس
اگر هدف، رسیدن به هدایت و بور قابل قبول در یک پاس است، SR G2 یا ترکیب SR در المانهای انتهایی معمولاً شانس بیشتری دارد. اگر انرژی و CAPEX پمپ محدودیت اصلی است و میتوان پاس دوم BW یا NF داشت، ES یا R با پاس دوم گاهی کل هزینه چرخه عمر را کمتر میکند. طراحی باید با آنالیز واقعی آب دریا (TDS، دما، بور، SDI پس از پیشتصفیه) و نرمافزار رسمی انجام شود.
پیشتصفیه آب دریا (کلرزدایی، DAF/UF، فیلتر کارتریج، آنتیاسکالانت) برای حفظ SDI و جلوگیری از گرفتگی زیستی حیاتی است. صفحه ممبران صنعتی الجی و خدمات طراحی ارشان برای این مسیر در دسترس است.
المان ۴ اینچ آب دریا
برای پایلوت یا ظرفیت کوچک، SW 4040 R در پورتفولیو با سطح 80 ft²، دبی 1,950 gpd و ریجکشن 99.7٪ فهرست شده است. مقایسه اندازه 4040 و 8040 را در مقاله اندازه المان ببینید.
کدام را انتخاب کنیم؟
- SW SR G2: بهترین کیفیت تکپاس، بور سختگیرانه، تمایل به حذف یا کوچککردن پاس دوم.
- SW R / R G2: تعادل دبی و ریجکشن برای اکثر آبشیرینکنهای صنعتی و شهری.
- SW ES: فشار/انرژی کمتر، TDS یا دمای پایینتر، یا وقتی پاس دوم کیفیت را تکمیل میکند.
- SW GR: وقتی به ریجکشن نزدیک SR با دبی بیشتر از SR نیاز دارید.
محصولات مرتبط ارشان
جمعبندی
سری SR G2 با ریجکشن تا 99.89٪ و بور 93٪ قهرمان کیفیت پرمیت است؛ سری R دبی بالاتر با ریجکشن 99.85٪ میدهد؛ سری ES فشار تست Cond. A را به 600 psi میرساند اما بور Cond. A آن 81٪ است. انتخاب بدون شبیهسازی و آنالیز بور/TDS کامل نیست. برای مقایسه با برند دیگر، صفحه فیلمتک و مقاله الجی در برابر فیلمتک را ببینید.
نقش پیشتصفیه در موفقیت SWRO
حتی بهترین ممبران آب دریا بدون پیشتصفیه پایدار، سریع دچار گرفتگی زیستی، ذرات و رسوب میشود. هدف عملیاتی نگه داشتن SDI₁₅ حداکثر در حد مجاز دیتاشیت (معمولاً 5.0) و کدورت حداکثر 1.0 NTU است، اما بسیاری از طراحان برای آب دریا اهداف سختگیرانهتری میگذارند. ترکیب کلرزنی/کلرزدایی کنترلشده، شناورسازی یا UF، فیلتر کارتریج ۵ میکرون یا ریزتر، و آنتیاسکالانت متناسب با اندیس اشباع، عمر المان SR یا R را به عدد PDS نزدیکتر میکند.
کلر آزاد باقیمانده برای غشای پلیآمیدی مخرب است؛ حد دیتاشیتهای LG برای کلر معمولاً کمتر از 0.1 ppm است. اگر از شوک کلر در ورودی استفاده میکنید، نقطه تزریق SMBS و پایش ORP باید پیش از ممبران قطعی باشد. تیم نگهداری ارشان میتواند برنامه پایش روزانه فشار، دبی، هدایت و ΔP را برای اپراتور تنظیم کند.
بور، استاندارد شرب و نیاز به پاس دوم
ریجکشن بور 93٪ در سری SR/R/GR در شرایط تست استاندارد (5 ppm بور خوراک) به معنای عبور حدود 0.35 ppm بور در پرمیت تست است، اما بور واقعی میدان به pH، دما و غلظت خوراک بستگی شدید دارد. در pH بالاتر، اسید بوریک به بورات تبدیل میشود و ریجکشن معمولاً بهتر میشود؛ به همین دلیل برخی طراحیها pH را در پاس اول یا دوم تنظیم میکنند. اگر استاندارد آب شرب یا آب فرایند شما بور را زیر حد مشخصی میخواهد، شبیهسازی جداگانه بور الزامی است و گاهی پاس دوم با ممبران BW (مثلاً BW ES یا R) یا NF انتخاب میشود.
سری ES با بور Cond. A برابر 81٪ برای پروژههایی که بور سختگیرانه ندارند یا عمداً روی پاس دوم حساب کردهاند منطقیتر است. مقایسه کور دبی ES با SR بدون توجه به بور، یکی از خطاهای رایج مناقصه است.
انرژی ویژه (SEC) و مبدل انرژی
در آبشیرینکنهای بزرگ، مبدل انرژی (ERD) بخش بزرگی از انرژی شورابه را بازیابی میکند. انتخاب المان با دبی بالاتر (مثل SW 440 R) میتواند تعداد پرشر وسل یا تعداد پاس را کم کند، اما فشار اسمی و ریجکشن را جابهجا میکند. سری ES با Cond. A در 600 psi برای سایتهایی که دمای آب بالاست یا TDS کمی کمتر از اقیانوس آزاد است، فرصت کاهش هد پمپ را نشان میدهد؛ با این حال Cond. B همان دیتاشیت نشان میدهد در 800 psi دبی بهشدت بالا میرود و باید در نرمافزار با محدودیت شار (flux) کنترل شود تا fouling تسریع نشود.
شار طراحی معمول SWRO کمتر از BWRO است؛ تجاوز از توصیههای بولتن فنی سازنده عمر ممبران را کوتاه میکند. صفحه آبشیرینکن آب دریا ارشان چارچوب کلی فرایند را شرح میدهد.
اسپیسر 28 در برابر 34 mil در المانهای دریا
در پورتفولیو، المانهای 400 اغلب اسپیسر ضخیمتر (مثل 34 mil در SR G2 400) و المانهای 440 اسپیسر 28 mil دارند تا سطح فعال بیشتر جا شود. اسپیسر ضخیمتر معمولاً برای خوراک با ذرات و بیوفولینگ بالقوه امنتر است؛ اسپیسر نازکتر دبی اسمی بالاتر میدهد. در آب دریا با پیشتصفیه عالی، 440 رایج است؛ در خوراک چالشبرانگیزتر، 400 با اسپیسر ضخیمتر را در شبیهسازی مقایسه کنید.
مسیر تصمیمگیری پیشنهادی ارشان
- آنالیز کامل آب دریا: TDS، دما در گرمترین و سردترین ماه، بور، آهن، منگنز، COD/TOC، SDI پس از پایلوت پیشتصفیه.
- تعیین کیفیت هدف پرمیت (هدایت، TDS، بور، در صورت نیاز برم و سایر یونها).
- اجرای حداقل سه سناریو: SR G2 تکپاس، R تکپاس، ES+پاس دوم BW.
- مقایسه CAPEX (تعداد المان، پمپ، ERD، پاس دوم) و OPEX (برق، CIP، تعویض).
- استعلام موجودی مدلهای منتخب از فروشگاه الجی ارشان و زمان تحویل.
برای پروژههای لبشور ساحلی که TDS خیلی کمتر از 32,000 ppm است، گاهی ترکیب SW ES یا حتی انتقال به BW در پاسها اقتصادیتر میشود؛ مقاله انتخاب بر اساس TDS این مرزها را روشن میکند.
مشاوره رایگان انتخاب ممبران الجی
کارشناسان ارشان تجارت ماندگار آبان با آنالیز آب خام شما، مدل و تعداد ممبران مناسب را پیشنهاد میدهند و استعلام قیمت و موجودی ممبران اصل LG NanoH2O را ارائه میکنند.
ایمیل: sales@ershan.coواتساپ: +98 919 734 8217مشاهده همه ممبران الجیمقالات مرتبط
مشاوره رایگان انتخاب ممبران الجی
کارشناسان ارشان تجارت ماندگار آبان با آنالیز آب خام شما، مدل و تعداد ممبران مناسب را پیشنهاد میدهند و استعلام قیمت و موجودی ممبران اصل LG NanoH2O را ارائه میکنند.
ایمیل: sales@ershan.coواتساپ: +98 919 734 8217مشاهده همه ممبران الجیمنابع
مقادیر فنی از برگههای داده رسمی LG Water Solutions / NanoH2O در شرایط تست استاندارد ذکرشده نقل شدهاند و عملکرد واقعی به کیفیت آب خام، دما و طراحی سیستم بستگی دارد. طراحی نهایی باید با نرمافزار طراحی رسمی NanoH2O / LG Water Solutions انجام شود.